54 F
Denver
Friday, October 15, 2021
HomeLocalOfficial Appointments: July 1, 2019 (Permanent Diaconate)

Official Appointments: July 1, 2019 (Permanent Diaconate)

Here’s a list of all the new permanent diaconate appointments for the Archdiocese of Denver, including the newly ordained deacons.

Newly Ordained Appointments

Deacon Daniel Cook, appointed deacon at St. Mary Parish in Breckenridge and to Migrant Ministry in Edwards, effective June 22, 2019.

Deacon Eric Ditch, appointed deacon at Saints Peter & Paul Parish in Wheat Ridge and to the R.I.S.E. Apostolate, effective June 22, 2019.

Deacon John Doubrava, appointed deacon at Our Lady of the Plains Parish in Byers and to Marisol Health, effective June 22, 2019.

Deacon John Ferraro, appointed deacon at St. Gianna Molla Parish in Denver and to Catholic Charities Women’s Shelter on Smith Road, effective June 22, 2019.

Deacon Richard Hamilton, appointed deacon at Our Lady of the Pines Parish in Conifer and to the Shiloh House, effective June 22, 2019.

Deacon Thinh Le, appointed deacon at Our Lady of Fatima Parish in Lakewood and to Gabriel House in Jefferson County, effective June 22, 2019.

Deacon Timothy McCann, Jr. appointed deacon at Guardian Angels Parish in Mead and to the Legislative Action Team, effective June 22, 2019.

Deacon Anthony Misiti III, appointed deacon at Spirit of Christ Parish in Arvada and to Mt. Olivet Mortuary & Cemetery, effective June 22, 2019.

Deacon Huan Nguyen, appointed deacon at Nativity of Our Lord Parish in Broomfield and to the Fallen Away Catholics Ministry, effective June 22, 2019.

Deacon Thomas Piccone, appointed deacon at Risen Christ Parish in Denver and to the Legislative Action Team, effective June 22, 2019.

Deacon Pedro Reyes, Jr. appointed deacon at St. William Parish in Ft. Lupton and to the Catholic Charities Respect Life Team, effective June 22, 2019.

Deacon David Simonton, appointed deacon at St. Thomas More Parish in Centennial and to Family Ministry, effective June 22, 2019.

Deacon Christopher Tranchetti, appointed deacon at Our Lady of Loreto Parish in Foxfield and to the Veterans’ Program, effective June 22, 2019.

Deacon Joseph Vu, appointed deacon at All Saints Parish in Denver and to Gabriel House & Haven House, effective June 22, 2019.

Reappointments

Deacon Glenn Allison, relieved of duties at Our Lady of Fatima in Lakewood and  appointed deacon at Shrine of St. Anne Parish in Arvada, effective July 1, 2019.

Deacon Richard Antinora, reappointed deacon at St. Elizabeth Ann Seton Parish in Ft. Collins, effective July 1, 2019.

Deacon Joseph Benjamin, reappointed deacon at St. Joseph Parish in Akron, effective July 1, 2019.

Deacon Richard Borda, relieved of duties at Shrine of St. Anne Parish in Arvada and appointed deacon at Holy Trinity Parish in Westminster, effective July 1, 2019.

Deacon Richard Boyd, granted retirement status, effective June 1, 2019.

Deacon George Brown, granted retirement status, effective May 1, 2019.

Deacon Henry Concha, reappointed deacon at Annunciation Parish in Denver, effective July 1, 2019.

Deacon Robert Cropp, reappointed deacon at St. Thomas More Parish in Centennial, effective July 1, 2019.

Deacon Peter Hung Phi Dang, reappointed deacon at Queen of Vietnamese Martyrs Parish in Wheat Ridge, effective July 1, 2019.

Deacon Oscar DelVillar, reappointed deacon at Immaculate Conception Parish in Lafayette, effective July 1, 2019.

Deacon Ruben Estrada, reappointed deacon at Ascension Parish in Denver, effective July 1, 2019.

Deacon Michael Fletcher, reappointed deacon at Christ on the Mountain Parish in Lakewood, effective July 1, 2019.

Deacon Gregory Frank, reappointed deacon at St. Mary Parish in Littleton, effective July 1, 2019.

Deacon Joseph Gerber, reappointed deacon at St. Joan of Arc Parish in Arvada, effective July 1, 2019.

Deacon Charles Goldburg, granted faculties in the Archdiocese of Denver and coming from the Diocese of Rockville Centre, NY appointed deacon at Cathedral Basilica of the Immaculate Conception in Denver, effective July 1, 2019.

Deacon Hal Goldwire, relieved of duties at St. Vincent de Paul Parish in Denver and appointed deacon at St. Bernadette Parish in Lakewood, effective July 1, 2019.

Deacon William Hastings, reappointed deacon at St. Peter Parish in Greeley, effective July 1, 2019.

Deacon Martin Hetzel, granted retirement status, effective June 1, 2019.

Deacon Timothy Kenny, relieved of duties at St. Thomas More Parish in Centennial and appointed deacon at Risen Christ Parish in Denver, effective July 1, 2019.

Deacon Dennis Langdon, reappointed deacon at St. Joseph Parish in Golden, effective July 1, 2019.

Deacon Kevin Leiner, reappointed deacon at Notre Dame Parish in Denver, effective July 1, 2019.

Deacon Wilfredo Liwanag, reappointed deacon at St. Michael the Archangel Parish in Aurora, effective July 1, 2019.

Deacon David Luksch, reappointed deacon at Sacred Heart of Jesus Parish in Boulder, effective July 1, 2019.

Deacon Mario Martha-Pro, relieved of duties at St. William Parish in Ft. Lupton and appointed deacon at St. Helena Parish in Ft. Morgan, effective July 1, 2019.

Deacon James Parrilli, granted faculties in the Archdiocese of Denver, coming from the Diocese of Palm Beach, FL appointed deacon at Christ the King Parish in Denver, effective July 1, 2019.

Deacon Anthony Pierson, granted retirement status, effective July 1, 2019.

Deacon Cesar Perez, relieved of duties at Our Lady of Peace Parish in Greeley and appointed deacon at St. Peter Parish in Greeley, effective July 1, 2019.

Deacon Mark Salvato, reappointed deacon at Risen Christ Parish in Denver, effective July 1, 2019.

Deacon Andrew Sanchez, relieved of duties as St. John the XXIII Parish in Ft. Collins appointed deacon at Our Lady of the Valley Parish in Windsor, effective July 1, 2019.

Deacon Donald Schaefer, reappointed deacon at Holy Name Parish in Denver, effective July 1, 2019.

Deacon Charles Schultz, reappointed deacon at St. Mark Parish in Westminster, effective July 1, 2019.

Deacon William Senger, appointed deacon at Our Lady of Peace in Silverthorne, effective July 1, 2019.

Deacon Steven Stemper, reappointed deacon at St. Thomas More Parish in Centennial, effective July 1, 2019.

Deacon George Thierjung, relieved of duties at Our Lady of the Mountains Parish in Estes Park and appointed deacon at St. Francis of Assisi Parish in Longmont, effective July 1, 2019.

Deacon Steven Vallero, reappointed deacon at Nativity of Our Lord Parish in Broomfield, effective July 1, 2019.

Deacon Patrick Whaley, relieved of duties at Good Shepherd Parish and appointed deacon at St. Vincent de Paul Parish in Denver, effective July 1, 2019.

Deacon Richard Wilson, reappointed deacon at St. Helena Parish in Ft. Morgan, effective July 1, 2019.

Deacon Paul Zajac, reappointed deacon at St. Anthony of Padua Parish in Denver, effective July 1, 2019.

Featured image by Brandon Young

RELATED ARTICLES

Most Popular